fbpx

İnsan kaynaklarında işe giriş/çıkış süreci otomasyonu

İnsan kaynaklarında işe giriş/çıkış
süreci otomasyonu

Mevcut Durum

Bir çalışanın işe alım ve işten ayrılış süreçlerinde; İK ve BT birimleri manuel olarak minimum 50 aksiyon gerçekleştirmektedir. Katma değer gerektirmeden tekrarlanan bu gibi işlerin çokluğu, IK departmanı çalışanları açısından zaman ve motivasyon kaybına neden olmaktadır.

Robusta’nın çözümü

Robusta RPA, yeni bir işe giriş ya da işten çıkış sürecinde yapılması gereken tüm işlemleri gerçek bir çalışan gibi gerçekleştirmektedir. İşe alım sürecinin tetiklenmesi durumunda örneğin giriş kartı için güvenlik şirketine ve yemek kartı için tedarikçi firmaya bildirim gönderme, şirket exchange hesabının açılması, şirket e-posta hesabının açılması ve çalışanın kişisel mailine bilgilerin gönderilmesi ve SGK bildirgelerinin oluşturulması ve bildirgenin SAP’ye yüklenmesi gibi…
Çıkış işlemlerinde ise çıkış bildirgesinin oluşturulması, IDM üzerinden yetkilendirmelerin kaldırılması talebi, e-posta ve uygulama hesaplarının kapatılması, yemek ve işyeri kartının kapatılması gibi süreçler robotlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Kazanımlar

IK ve BT departmanlarının onboarding işlemleri sırasında harcadığı zamandan %65 oranında bir kazanım elde edilmiştir. Bu sayede IK departmanlarının yetenek yönetimi, gelişim ve kariyer planlamaları gibi faaliyetlere daha geniş bir zaman ayırması mümkün olmaktadır.

Testımonıals

Müşterilerimizin Gözünden Robusta